Zdroj: http://oreprodukci.cz/clanky/tehotenstvi-po-padesatce  •  Vydáno: 5.05.2015  •  Autor: ondra

Těhotenství v pokročilém věku

Těhotenství v pokročilém věkuOdpovědi na Vaše otázky:
Je možné mít dítě i po padesátce?
Lze otěhotnět i v předčasné menopauze?

Přirozené oplodnění ve věku od 50 let je velmi málo pravděpodobné. Ovšem existují případy, kdy došlo k početí u žen po 60 roce věku.

Jednou z překážek při snaze o oplodnění u žen pokročilého věku je tzv. menopauza. Nastává v období mezi 40 až 55 rokem věku ženy, kdy dochází k útlumu vaječníků a produkce pohlavních hormonů. Ženě se přestávají "tvořit" další vajíčka a stává se tak neplodnou. Bohužel existují i případy tzv. předčasné menopauzy.

Šance pro ženy v pokročilém věku a v menopauze

V tomto případě, může mít žena dítě jedině, že získá vajíčka od dárkyně. Oplodněné vajíčko partnerovým spermatem se poté přesune do dělohy ženy.

Pokročilý věk otce na vznik postižení u plodu není potvrzen. Existuje spousta případů, kdy se starému pánovi narodilo naprosto zdravé miminko. 

U žen bohužel dochází společně s přibývajícím věkem i k nárůstu rizik, které přímo ovlivňují průběh těhotenství, zdraví potenciálního miminka (např. stoupá riziko Downova syndromu) a jejího zdraví (vznik cukrovky). Každá žena v pokročilém věku by měla zvážit, zda je schopna tyto rizika přijmout.
Řekněme, že optimální nejpozdnější věk pro početí dítěte u ženy je do 35 let.