Zdroj: http://oreprodukci.cz/clanky/rizika-ivf  •  Vydáno: 29.12.2014  •  Autor: ondra

Rizika IVF

Rizika IVFKaždý z Vás ví, že každá léčba v medicíně má své klady i zápory, určitá rizika, které vždy před léčbou zvažujeme a rozmýšlíme, zda léčbě podstoupit nebo ne.

V tomhle článku se zaměříme na léčbu neplodnosti, u které si řekneme její rizika. Ovšem, můžeme být klidní, protože za posledních 20 let se technika zmodernizovala a v některých činnostech tak nahradila člověka.

První z rizik se nazývá Hyperstimulace ovarií, kterásouvisí s hormony. Co Vás může zajímat je, že při ní trpíte bolestivým zvětšením ovarií, nevolností, zvracením, dehydratací a rizikem trombózy. OHSS (hyperstimulace) nastává většinou v posledním týdnu cyklu, ve kterém došlo k odběru vajíček, nebo i několik dní poté, co jsou embrya transferována zpět do dělohy. Naše medicína zná účinné metody, kterými můžeme příznaky a obtíže účinně snižovat a monitorovat až do jejich ustoupení (infuze, punkce tekutiny z dutiny břišní…). 

Nádorové onemocnění, způsobuje rakovinu, riziko je doposud neznámé, ale doposud se zdá, že je minimální. Lékaři se domnívají, že hormonálně citlivé tkáně jako např. prsa, děloha, krček a částečně i ovaria mohou být dlouhodobě ovlivněny IVF léčbou. Ovšem u žen se to zatím neprokázalo. Nikdy si ale nemůžeme být jisti, proto si před léčbou IVF nechte vyšetřit prsa a udělat stěr děložního čípku.

Komplikace při odběru vajíček

Komplikace nastávají vždy a skoro při všem, můžeme je ale předvídat a popřípadě udělat patřičné opatření. Například při odběru vajíček může dojít ke krvácení, riziku infekce, riziku prasknutí folikulu, riziku poranění struktur v pánvi nebo v dutině břišní.

Vrozené vývojové vady po IVF

Těhotenství po IVF má potenciálně zvýšený výskyt vývojových vad u plodů v porovnání s běžnou populací. Tato problematika je stále tématem odborníků.

Vícečetné těhotenství po IVF

U asistované reprodukce je běžné vícečetné těhotenství. Avšak s dvojčaty jsou spojena nemalá rizika jak pro matku, tak i pro zárodky. Zejména z tohoto důvodu jsou transferována maximálně 2 embrya, ovšem to neznamená, že u IVF je vyloučen výskyt identických dvojčat. V některých vzácných případech lze dokonce u IVF získat ze dvou embryí trojčata.
Po IVF je asi 2% riziko mimoděložního těhotenství oproti 1% riziku v běžné populaci. Riziko stoupá u žen s parciálně poškozenými vejcovody např. po zánětech.