Poslední komentáře

Hodnocení klinik

Sanatorium RepromedaSanatorium Repromeda100%
Sanatorium RepromedaSanatorium Repromeda100%
UNICA, spol. s r.o.UNICA, spol. s r.o.100%
Arleta IVFArleta IVF100%
StellartStellart100%

Partneři

Nutribullet
dieta Ketofit
Očekáváte nový přírůstek do rodiny? Připravte pro něj krásný pokojíček! Skvěle vám k tomu poslouží barevné tapety do dětského pokoje ze zdravotně nezávadných materiálů.

Centrum asistované reprodukce IVF Praha poskytuje diskrétně darování spermatu k umělému oplodnění.
IVF KV

Facebook

Správné načasování

Správné načasováníPlánujete miminko? Nebo už se o něj snažíte, ale zatím se nedaří? Nevěšte hlavu, třeba je problém jen v načasování.

Mnoho žen, které dlouho braly hormonální antikoncepci (HA) se obává nepravidelného menstruačního cyklu a celkově toho, jestli je bezpečné, snažit se počít hned po vysazení. Po dlouhodobém užívání HA může opravdu trvat několik měsíců, někdy až půl roku, než se srovná menstruační cyklus a s ním i ovulace. Není však nutné se předčasně strachovat, cyklus by se měl časem ustálit. U některých žen se však může objevit ovulace hned první následující cyklus a s ní i okamžitá možnost otěhotnění, což je v pořádku. Ženám, kterým to trvá déle, se doporučuje brát kyselinu listovou, dodržovat zdravou životosprávu a zbytečně se nestresovat.


A co je to vlastně ovulace? Nastává v polovině menstruačního cyklu (celý cyklus trvá cca 28 dní, ale může být i kratší nebo delší). V první polovině cyklu zralý vaječníkový váček vyloučí hormon estrogen do místa, kde zraje vajíčko. Během ovulace se zralé vajíčko uvolní a připravuje na oplodnění. Po ovulaci, tedy uvolnění vajíčka, je nejvyšší možnost oplodnění do 24 hodin (reálně nejlépe mezi 12 – 48 hodinami). Poté velmi rychle zaniká, ale spermie v těle může být schopna oplodnění až do 72 hodin. Součet životnosti spermií v těle ženy a životnosti vajíčka se nazývá plodné období.


Toť teorie, nyní k praxi. Jak zjistit, že ovulace přišla? Některé ženy příznaky přímo cítí – mají zvýšenou teplotu, píchání v podbřišku, změněnou chuť k jídlu, změněnou barvu nebo konzistenci poševního hlenu. Obvykle se doba ovulace určuje ranním měřením tzv. bazální teploty. Naměřené hodnoty (1 – 2 dny před ovulací teplota mírně klesá, poté naopak stoupne) se zapisují do menstruačního kalendáře, který by měl být pomůckou každé ženy,  tím si žena vytvoří vlastní teplotní křivku,  z níž je snadnější určit den ovulace.

Vydáno: 9.05.2015 | 
Přečteno: 3897x | 
Autor: ondra
 | Hodnocení:

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.Informace

Kontakty

Hlavní partneři

Magazín o zdraví Zdraví a Sport.cz
Řešení na problémy s klouby oKloubech.cz