Poslední komentáře

Hodnocení klinik

Sanatorium RepromedaSanatorium Repromeda100%
Sanatorium RepromedaSanatorium Repromeda100%
UNICA, spol. s r.o.UNICA, spol. s r.o.100%
Arleta IVFArleta IVF100%
StellartStellart100%

Partneři

Nutribullet
dieta Ketofit
Očekáváte nový přírůstek do rodiny? Připravte pro něj krásný pokojíček! Skvěle vám k tomu poslouží barevné tapety do dětského pokoje ze zdravotně nezávadných materiálů.

Centrum asistované reprodukce poskytuje diskrétní a bezpečné darování spermií k umělému oplodnění.

Facebook

Prenatální diagnostika

Prenatální diagnostika Co to znamená slovo: Prenatální diagnostika.

Narození těžce fyzicky nebo mentálně postiženého dítěte je smutnou událostí a těžkou zkouškou pro každý pár. Naštěstí v dnešní době existuje celá řada vysoce spolehlivých metod, jak tomuto předejít. Prenatální diagnostika slouží k odhalení možných vývojových vad plodu a v případě pozitivního zjištění jsou ženě nabídnuty možnosti řešení.

Nejčastější metody prenatální diagnostiky jsou vyšetření ultrazvukem, diagnostické metody a invazivní výkony (k těm se přistupuje jen při vyšším riziku výskytu vrozené vývojové vady, patří sem např. amniocentéza) a screening.

Ultrazvuk (UTZ) – V ČR se během těhotenství obvykle provádějí 3 UTZ vyšetření (období kolem 10. - 14. týdne, 20. týdne a po 30. týdnu těhotenství). UTZ vyšetření je bezpečné, lze jím diagnostikovat některé viditelné vývojové vady, odhadnout velikost plodu (biometrie) nebo vyšetřit placentu.

Kombinovaný screening – Je spolehlivější a přesnější než screening z biochemického rozboru krve ve 2. trimestru těhotenství (zvaný Triple test). Kombinuje UTZ vyšetření s vyšetřením krve matky v 1. trimestru a odhalí vývojovou vadu až u 85 %. Přesnost Triple testu je kolem 60 %.

Amniocentéza (AMC) – Patří mezi invazivní metody, takže může být rizikem pro matku i dítě (0,5 - 1 % těhotenství končí po AMC potratem nebo poškozením plodu jehlou). Provádí se pokud screeningové testy vyjdou pozitivní (v 5 – 7 % však může jít o falešnou pozitivitu). AMC znamená odběr plodové vody z níž se pak nejpřesněji určí některé vývojové vady. V zahraničí se AMC provádí výhradně na přání matky, zatímco někteří čeští lékaři ji dělají rutinně, proto si předem zjistěte veškeré informace, hlavně jestli je riziko AMC větší či menší než riziko vady zjištěné při screeningu. Podobný test jako AMC je CVS (odběr choriové tkáně z placenty) a KC (kordocentéza).

Vydáno: 16.10.2012 | 
Přečteno: 1956x | 
Autor: ondra
 | Hodnocení:

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.Informace

Kontakty

Hlavní partneři

Magazín o zdraví Zdraví a Sport.cz
Řešení na problémy s klouby oKloubech.cz